• Klub Sportowy MOROTE

Zajęcia: od poniedziałku do piątku w godzinach od 17:30 do 20:00
Trener: Przemysław Spadło 3.Dan
Styl: Karate Shotokan / WKF


KARATE SHOTOKAN/WKF


Styl karate Shotokan wywodzi się od mistrza Gichin Funakoshi (1868 - 1957), pierwszego nauczyciela karate w Tokio, który w sposób bardzo istotny przyczynił się do rozpowszechnienia tej oryginalnej sztuki walki wręcz w całej Japonii.

To on pierwszy zademonstrował ważnym postaciom ze sfer rządzących, wojskowym i pracownikom naukowym sztukę walki wręcz z Okinawy, mającą swe korzenie w starych chińskich stylach.


Na wielkiej wystawie atletycznej w 1922 roku skromny nauczyciel, potomek samurajów podbił serca publiczności swoją wiedzą i kulturą osobistą.

W odróżnieniu od wielu innych mistrzów z Okinawy mówił i pisał po japońsku, a nie w dialekcie z wysp. Karate zostało zaakceptowane jako dziedzictwo japońskie, a mistrz Funakoshi został zaproszony do Kodokanu przez twórcę judo - profesora Jigoro Kano.

Pod wpływem demonstracji sztuki karate w technikach judo pojawiły się takie elementy, jak idea ćwiczenia kata czy rzut o-soto-gari.


Dopiero zachęceni sukcesem Funakoshiego na wielkie wyspy japońskie zaczęli przybywać inni mistrzowie z Okinawy."Shoto" to pseudonim literacki, którym podpisywał swoje wiersze i sentencje kaligraficzne Funakoshi.

Oznacza dosłownie "fale sosen" albo "zapach sosen" - drzew, które zawsze przypominały Staremu Mistrzowi jego ukochaną wyspę.

Po zniszczeniu starego dojo (miejsca treningów) uczniowie karate nazwali na cześć Funakoshiego nowy budynek przeznaczony do ćwiczeń "Shoto-kan" - "ośrodek Shoto" (w domyśle "budynek, gdzie naucza Shoto czyli mistrz Funakoshi").


Z czasem nazwa ta przylgnęła do największego stylu karate, jaki rozwinęli uczniowie mistrza Funakoshi i ich kontynuatorzy. Przy czym pewnym paradoksem jest, że Funakoshi zawsze twierdził, iż karate jest jedno i był przeciwny podziałom na style oraz sprzeciwiał się koncepcji sportowego karate.

Toteż dopiero w kilka miesięcy po jego śmierci organizacja Japan Karate Association (JKA) rozegrała pierwsze zawody ogólnojapońskie w karate, a znakomicie wyszkoleni instruktorzy - najczęściej adepci Uniwersytetu Takushoku rozpoczęli propagowanie karate Shotokan na całym świecie.


Trzydziestoparoletni okres przewodzenia w JKA przez Masatoshi Nakayama (1913 - 1987) był okresem dynamicznego rozwoju stylu Shotokan, także zasadniczych zmian w wykonywaniu technik, zapoczątkowanych jeszcze w latach czterdziestych XX wieku przez syna Starego Mistrza, Gigo Funakoshi.


Pozycje stały się dłuższe, a przez to walka prowadzona była na dłuższy dystans, wprowadzono kopnięcia okrężne i dodano szereg nowych form - kata do osiemnastu nauczanych przez Gichina Funakoshi.

Opracowano też podstawy walki sportowej w karate opartej najpierw na ippon-shobu (walce do jednego punktu), a później sambon-shobu (walce do uzyskania trzech punktów).


Choć pierwsze książki o karate napisał Gichin Funakoshi, ale właśnie Nakayama, a później i inni mistrzowie Shotokan stali się autorami wielu ciekawych książek o karate, wydawanych często do razu w języku angielskim.

To wszystko przyczyniło się do dynamicznego rozwoju karate w drugiej połowie XX wieku na całym świecie.


W Morote kładziemy nacisk na wszechstronny trening, nie koncentrujemy się jedynie na startach w zawodach sportowych, aczkolwiek traktujemy je jako formę motywacji, sprawdzenia się oraz cennego uzupełnienia treningów.


Nasz klub jako jedyny w regionie Pomorza Środkowego bierze udział w rywalizacji karate sportowego/wkf, które będzie gościć na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 r.

Nasi zawodnicy startują między innymi w Mistrzostwach Polski oraz międzynarodowych turniejach karate, gdzie odnoszą coraz większe sukcesy.


     

Nasze Social Media

Znajdziesz Nas również na mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy.